Kontantstotte to specjalny norweski zasiłek opiekuńczy na dziecko, w wieku od 13 do 23 miesięcy, które nie uczęszcza do żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym. Norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej, w skrócie NAV, jest zobowiązany do wypłaty zasiłku kontastotte. O zasiłek opiekuńczy Norwegia można ubiegać się indywidualnie bądź skorzystać z usług firmy ATS Anna Stankiewicz, która dzięki ponad 13-letniemu doświadczeniu takie sprawy załatwia z lekkością i łatwością. Wysokość wypłacanego zasiłku wynosi 7500 NOK miesięcznie na każde dziecko, przy czym rodzice dziecka w wieku 1-2 lat mogą ubiegać i pobierać też zasiłek rodzinny o nazwie barnetrygd. Inne zasady zasiłku opiekuńczego dotyczą dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym. Kolejnym przypadkiem jest sytuacja, gdy maleństwo chodzi do placówki przedszkolnej w niepełnym wymiarze godzin, analogicznie kwota zasiłku jest proporcjonalnie pomniejszana.

Jakie należy spełniać warunki, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy Norwegia?

Zasiłek opiekuńczy Norwegia (kontanstotte) można pobierać maksymalnie rok, czyli między 13 a 23 miesiącem życia dziecka. W celu otrzymania wyżej wymienionego zasiłku należy odprowadzać składki na ubezpieczenie, tzw. trygdeavgift, oraz przynależeć do systemu ubezpieczeń w Norwegii lub w innym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego, od co najmniej 5 lat.

Jakie są wymagane dokumenty do otrzymania zasiłku opiekuńczego kontantstotte?

Można się pogubić w dokumentacji wymaganej, żeby otrzymać zasiłek opiekuńczy Norwegia, a w celu ułatwienia jego przyznania sporządzona została poniższa lista, natomiast dokumenty powinny być zatwierdzone na druku unijnym lub tłumaczone na język angielski bądź norweski:

− akt urodzenia dziecka,

− akt małżeństwa, co nie przekreśla osób samotnie wychowujących swoje pociechy, lub osoby w wolnych związkach, 

− kopia umów o pracę oraz decyzji o zasiłki, jeśli są pobierane w zamian pracy,

− kopia rozliczeń rocznych,

− kopie paszportów członków rodziny, których bezpośrednio dotyczy składany wniosek,

− pozwolenie na pracę lub pobyt w Norwegii,

− zaświadczenie potwierdzające, że dziecko uczęszcza do przedszkola.